Menopauza leczenie – Łódź

 

Uciążliwe dolegliwości związane z wejściem w okres przekwitania można łagodzić pod okiem lekarza. Menopauza może mieć różny przebieg i zróżnicowane objawy, w tym m.in. uderzenia gorąca, kołatanie serca czy obniżenie nastroju. Należy jednak podkreślić, że nie jest chorobą — nie można więc jej leczyć. Zamiast tego nazywamy ją po prostu naturalnym okresem fizjologicznym w życiu kobiety, podczas którego w organizmie dochodzi do różnych zmian hormonalnych — w zależności od sytuacji mniej lub bardziej odczuwalnych. W Centrum Nowa Europa prowadzimy konsultacje dla kobiet, które weszły w okres menopauzy i chcą zasięgnąć porady lekarskiej.

Menopauza – jak uporać się z dolegliwościami?

Metody łagodzenia objawów dobierają specjaliści z zakresu położnictwa lub ginekologii. Każdorazowo powinny być one dostosowane do indywidualnej sytuacji pacjentki. Z typowymi dla menopauzy dolegliwościami walczy się m.in. poprzez modyfikację stylu życia, stosowanie preparatów ziołowych, a także wprowadzenie hormonalnej terapii zastępczej, podczas której suplementuje się hormony płciowe: estrogen oraz progesteron.

Jak sprawdzić, czy to menopauza?

U kobiet w wieku około 50. roku życia stopniowo dochodzi do tzw. wygaszenia aktywności hormonalnej jajników, a przez to do zmniejszania produkcji estrogenu i progesteronu, które uczestniczą w wielu procesach zachodzących w organizmie. Jest to zjawisko w zupełności naturalne, które jednak często daje o sobie znać w nieprzyjemny sposób. Jakie są pierwsze objawy menopauzy? Odczucia takie jak przewlekłe zmęczenie, kołatanie serca, problemy ze snem czy zaburzenia cyklu miesiączkowego można zauważyć już kilka lat wcześniej. Z czasem pojawić mogą się także dolegliwości ze strony układu rozrodczego, spadek libido, bóle mięśni i stawów, uderzenia gorąca i nocne poty, a także poczucie ogólnego rozdrażnienia, przygnębienia i smutku.

Diagnozowanie menopauzy

Pierwsze objawy pojawiają się więc, gdy kobieta wciąż miesiączkuje. Zatem jak sprawdzić, czy to menopauza? Służą do tego określone metody diagnostyczne, w tym laboratoryjne badanie stężenia hormonu folikulotropowego (FSH), hormonu luteotropowego (LH), estradiolu, progesteronu oraz hormonów tarczycy. Lekarz wykonuje USG, by sprawdzić stan endometrium, przeprowadza też badanie ginekologiczne.

Badania profilaktyczne, diagnozowanie i leczenie schorzeń, prowadzenie ciąży, a także konsultacje ze specjalistą ginekologii dziecięcej – z tymi i innymi problemami zgłosisz się do naszego gabinetu w Łodzi przy al. Kościuszki 106/116.

 

Dr n. med. Urszula Bartodziej
Wizyty prywatne

Godziny przyjęć pacjentów:
Czwartek 17.00-19.00

Zakres wykonywanych usług:

 

  • ginekologia dziecięca,
  • zakładanie wkładki wewnątrzmacicznej,
  • diagnostyka nieprawidłowych krwawień,
  • diagnostyka zatrzymania miesiączki,
  • diagnostyka mięśniaków, torbieli, polipów, guzów,
  • diagnostyka przerostów śluzówki jamy macicy (endometrium).

Dowiedz się więcej i umów się na wizytę!