Ginekologia

ginekologia
Ginekologia zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem schorzeń żeńskiego układu płciowego. Bezpieczeństwo i komfort Pacjentek jest dla nas priorytetem. Układ płciowy to jeden z najważniejszych elementów organizmu każdej kobiety. To w nim zachodzą wszelkiego rodzaju zmiany związane z dojrzewaniem oraz ciążą. Pomoc tego specjalisty konieczna jest również w sytuacjach związanych z planowaniem rodziny, leczeniem niepłodności, nieregularnym lub bolesnym miesiączkowaniem oraz stosowaniem środków przeciwciążowych.  Nasza działalność w obszarze ginekologii i położnictwa oparta jest na kompleksowej opiece nad kobietą w każdej fazie jej życia.
 

Zakres wykonywanych usług:

 • rozmazy mikrobiologiczne,
 • cytologia,
 • badania histopatologiczne,
 • dobór środków przeciwciążowych,
 • leczenie menopauzy,
 • leczenie stanów zapalnych narządu rodnego,
 • prowadzenie ciąży,

 

 • ginekologia dziecięca,
 • zakładanie wkładki wewnątrzmacicznej,
 • diagnostyka nieprawidłowych krwawień,
 • diagnostyka zatrzymania miesiączki,
 • diagnostyka mięśniaków, torbieli, polipów, guzów,
 • diagnostyka przerostów śluzówki jamy macicy (endometrium).

Pamiętaj!

Zalecane jest wykonywanie okresowych badań ginekologicznych minimum 1 raz w roku. Obejmują one wywiad pozwalający na określenie ogólnego stanu zdrowia oraz czynników ryzyka wystąpienia chorób (np. obciążenie genetyczne, długotrwałe przyjmowanie leków hormonalnych, nadwaga, nałogi), a także dokładne badania lekarskie. Regularne badania ginekologiczne pozwolą na ewentualne wczesne wykrycie zmian, co daje duże szanse na zahamowanie rozwoju choroby w początkowym stadium. W przypadku wykrycia nieprawidłowości zostaje podjęte leczenie lub też lekarz zleca wykonanie dodatkowych badań jak np. mammografia, badania krwi, USG narządu rodnego i inne. Zapewniamy nie tylko diagnostykę oraz leczenie, ale także poradnictwo w zakresie środków przeciwciążowych czy też ginekologii dziecięcej.

Lekarz ginekolog przeprowadza diagnostykę i leczenie chorób żeńskich narządów płciowych. Zajmuje się także pacjentkami w okresie ciąży, porodu i połogu. W Centrum Nowa Europa zapewniamy opiekę ginekologiczną pacjentkom w każdym wieku, od dziecięcego, przez wiek nastoletni i dorosłość, aż po wiek dojrzały. Obok działań profilaktycznych i leczenia, ginekolog oferuje także dobór metod antykoncepcyjnych.

Lekarz ginekolog wykonuje takie badania, jak m.in. badanie dwuręczne, badanie per rectum, kolposkopię (wziernikowanie), USG transwaginalne i przez brzuch, badanie piersi, a u pacjentek ciężarnych badania prenatalne. W celu dokładniejszej diagnostyki lekarz ginekolog zleca do wykonania badania krwi, cytologię i wymazy, mammografię i inne. Niezależnie od stanu zdrowia, każda kobieta powinna udać się na wizytę kontrolną do ginekologa co najmniej raz do roku, najlepiej w okolicach 10 dnia od zakończenia krwawienia miesiączkowego.

Kiedy należy zgłosić się do ginekologa?

Bezwzględnie należy udać się na badanie ginekologiczne, w przypadku: bólów w podbrzuszu, bardzo bolesnych miesiączek, obfitych krwawień, krwawień śródcyklicznych, nieregularnych miesiączek, upławów, świądu i pieczenia pochwy, bóli w piersiach, anomalii w okresie dojrzewania (zbyt wczesne bądź zbyt późne), problemów z zajściem w ciążę, dyskomfortu podczas stosunków seksualnych, objawów ciąży, objawów ubocznych antykoncepcji hormonalnej, objawów przekwitania.

 

Dr n. med. Urszula Bartodziej
Wizyty prywatne

Godziny przyjęć pacjentów:
Czwartek 17.00-19.00

 

Lek. med. Barbara Wencka
Wizyty prywatne

Godziny przyjęć pacjentów:
Czwartek 9.00-12.00

Jest lekarzem z wieloletnim doświadczeniem, posiada specjalizacje z ginekologii i położnictwa. Ukończyła Akademię Medyczną im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Obecnie pracuje na oddziale Perinatologii i Ginekologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Ukończyła również psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim i podyplomowe studia z seksuologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS. Jest w trakcie uzyskiwania stopnia doktora nauk medycznych.

Doktor Wencka prowadzi ciąże (również powikłane), leczy schorzenia ginekologiczne oraz przyjmuje pacjentki z problemami sfery seksualnej. Zajmuje się także ginekologią dziecięcą i dziewczęcą.

Dowiedz się więcej i umów się na wizytę!